
Online Cursus:
Bevriend raken met je zenuwstelsel
Van inzicht naar ervaring: leer samenwerken met je zenuwstelsel in het dagelijks leven
3 online sessies van 2 uur
Voel je je regelmatig gespannen, overprikkeld of uitgeput? Heb je moeite om echt tot rust te komen, blijf je vaak ‘aan’ staan of merk je dat stress zich niet alleen mentaal, maar ook lichamelijk uit? Misschien ervaar je spijsverteringsklachten, vermoeidheid, terugkerende ontstekingen of het gevoel dat je lichaam onvoldoende herstelt. Ook kan je draagkracht beperkt voelen: niet alleen bij stress, conflicten of drukte, maar ook bij sociale activiteiten, nieuwe ervaringen, enthousiasme of andere vormen van stimulatie. Je wilt meer aanwezig zijn in het leven, maar merkt dat je zenuwstelsel daar niet altijd in mee kan bewegen.
De nervus vagus komt de laatste jaren steeds vaker voorbij als sleutelspeler in ons welzijn. Misschien heb je posts voorbij zien komen op social media, een boek gelezen of podcasts geluisterd over het zenuwstelsel. Je kent de basisprincipes van stress, veiligheid en regulatie, maar vraagt je af: wat betekent dit nu concreet voor mij, en wat kan ik er praktisch mee?
In deze verdiepende online workshop gaan we verder dan de basiskennis en anatomie van de nervus vagus. Je leert hoe de nervus vagus samenwerkt met andere systemen in je lichaam, waaronder de spijsvertering en het immuunsysteem, en wat dit betekent voor je energie, herstelvermogen, emoties, gezondheid en dagelijks functioneren.
We brengen deze kennis direct in de praktijk met lichaamsgerichte oefeningen die je zelfstandig kunt toepassen in je dagelijks leven. Het doel is niet om altijd ontspannen of ‘gereguleerd’ te zijn, maar om aanwezig te kunnen blijven in de verschillende staten van je zenuwstelsel en meer flexibiliteit, draagkracht en vermogen tot verbinding te ontwikkelen.
Deze workshop is toegankelijk voor iedereen die nieuwsgierig is naar de relatie tussen het zenuwstelsel, lichamelijk welzijn en persoonlijke ontwikkeling. Er is geen specifieke voorkennis nodig. De workshop sluit wel goed aan bij mensen die al bekend zijn met de basisprincipes van de nervus vagus en hun kennis verder willen verdiepen.
Na afloop begrijp je beter hoe je zenuwstelsel samenwerkt met verschillende systemen in je lichaam en geest. Je hebt daarnaast een praktische toolbox van oefeningen en inzichten om jezelf in het dagelijks leven beter te ondersteunen en je zenuwstelsel steeds beter te leren kennen, begrijpen en begeleiden.

Wat we behandelen
28 September - Sessie 1: Bevriend raken met je zenuwstelsel: van regulatie naar flexibiliteit
Veel informatie over de nervus vagus gaat over ontspannen en jezelf reguleren. Maar je zenuwstelsel is voortdurend in beweging: soms ben je rustig, soms alert, energiek, geraakt of juist teruggetrokken. Gezondheid zit niet in altijd kalm zijn, maar in het vermogen om mee te bewegen met wat er in en om je heen gebeurt.
In deze sessie leer je je eigen zenuwstelsel en neurologische staat beter herkennen en begrijpen. We onderzoeken hoe de nervus vagus bijdraagt aan de flexibiliteit van je zenuwstelsel en hoe je meer aanwezig kunt blijven bij wat er in je gebeurt, ook wanneer je geactiveerd raakt. Zo ontstaat meer ruimte om je behoeften en grenzen te herkennen en met meer draagkracht in contact te blijven met jezelf en anderen.
We vertalen deze kennis direct naar de praktijk met eenvoudige oefeningen die je thuis kunt toepassen.
29 September - Sessie 2: Bevriend raken met je zenuwstelsel: je buik, je brein, en je emoties
Je buik en je brein staan voortdurend met elkaar in verbinding. De nervus vagus speelt hierin een belangrijke rol. Die verbinding heeft invloed op veel meer dan je spijsvertering: ook je stemming, stressgevoeligheid, verzadiging en de manier waarop je lichamelijke signalen ervaart worden erdoor beïnvloed.
In deze sessie onderzoeken we de darm-brein-as en de rol van de nervus vagus, het microbioom en de signalen die tussen je buik en je brein worden uitgewisseld. Je leert beter herkennen wat je lichaam je vertelt en hoe langdurige stress deze communicatie kan beïnvloeden.
We vertalen de theorie naar praktische oefeningen voor het buik- en borstgebied en onderzoeken hoe je de communicatie tussen je lichaam en je brein kunt ondersteunen.
30 September - Sessie 3: Bevriend raken met je zenuwstelsel: stress, herstel, en je immuunsysteem
Stress hoort bij het leven. Je zenuwstelsel is gemaakt om je aan te passen aan wat er gebeurt en daarna weer terug te keren naar herstel. Maar wat gebeurt er wanneer je lichaam langdurig in een staat van bescherming blijft?
In deze sessie onderzoeken we hoe de nervus vagus, het zenuwstelsel, de stressassen, het immuunsysteem en je hormonale huishouding elkaar beïnvloeden. Je leert wat er fysiologisch gebeurt bij acute en langdurige stress en hoe dit kan doorwerken in ontstekingsprocessen en lichamelijke klachten.
We staan ook stil bij een belangrijke vraag: wat gebeurt er wanneer je emoties langdurig onderdrukt, vermijdt of niet kunt toelaten?
We sluiten door de kennis van de drie sessies samenbrengen en toe te passen.
Suze Retera is a psychologist, IFS- and somatic therapist, TRE® provider, orthomolecular therapist, and yoga and yoga nidra teacher. In her practice in Amsterdam, she combines these modalities into a holistic approach with the body as the focus point of healing. By releasing experiences through the body, insights, and sustainable healing can occur.
Details:
Datum: 29, 30 september en 1 oktober 2016
Tijd: 10:00 - 12:00 uur
Prijs: €65 excl. BTW
Opnames:
Alle sessies worden opgenomen. De opnames blijven beschikbaar tot 30 dagen na de live sessie.
Taal
Deze workshop wordt gegeven in het Nederlands.
Belangrijk: deze workshop heeft een educatief karakter en is gericht op persoonlijke ontwikkeling en zelfonderzoek. Het is geen therapie, traumaverwerkingsgroep of behandelprogramma en vervangt geen psychologische, psychotherapeutische of medische begeleiding. De workshop is daarnaast niet bedoeld als opleiding of nascholing voor therapeuten.


